Spilja Lokvarka

Medvjeđa spilja

Spilja se nalazi na zapadnoj strani Kamenitog vrha. Medvjeđa spilja je paleontološka spilja duga oko stotinjak metara u kojoj su pronađeni ostaci prethistorijskih medvjeda, (Ursus Speleus) i to kosti i više lubanja koje su bile izložene u muzeju u Beču u tadašnjoj Austro-Ugarskoj.

Ciganska poluspilja

Ciganska poluspilja nalazi su uz cestu Karolinu na Bukovcu (u blizini Lokava) a svoje je ime dobila po Ciganima koji su je koristili kao sklonište, a ispred nje su držali kola i konje. Otvor poluspilje visok je nešto više od 3 metra i širok 12 metara dok je duga 13 metara.
Iz jednog od ognjišta koji se nalaze u poluspilji, radiokarbonskom analizom dokazano je kako su ljudi u njoj vatru nalagali prije oko 300 godina, znači mnogo prije nego je cesta Karolina izgrađena.

Hirčeva spilja na Bukovcu

Hirčeva spilja (ime je dobila po putopiscu Dragutinu Hircu koji je spilju prvi opisao još 1879. godine) nalazi se uz cestu Karolinu blizu željezničkog tunela Sleme. Hirčeva spilja je arheološko nalazište jer su u njoj su pronađeni ostaci ognjišta i životinjskih kosti te šiljak za koplje čija je starost procijenjena na preko 30 000 godina.

Spilja je vodoravna i duga je 54 metra, a na njezinom kraju je dvorana dužine 26,4 metara u čijem se svodu nalazi prirodni dimnjak dug 8 metara.

 

Slažem se

Ova stranica koristi kolačiće (cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza.
Cookie postavke možete podesiti u vašem web pregledniku. Za nastavak pregleda stranice kliknite "Slažem se".